wtorek, 6 stycznia 2015

Teatr Polski


Miasto przemysłowego upadku

Wczoraj w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbyła się premiera spektaklu „Detroit. Historia ręki”. Najnowszą produkcję teatru stworzył duet, który w tym roku został uhonorowany Paszportem Polityki, czyli dramaturg Jolanta Janiczak oraz reżyser Wiktor Rubin. Punktem wyjścia dla tego spektaklu jest słynny mural Diego Rivery, namalowany w The Detroit Institute of Arts. Fresk powstał w 1933 r. na zlecenie Forda. Sztuka jest próbą opowiedzenia jego historii w inny sposób. Detroit to miasto w Stanach Zjednoczonych, które w latach 50. było najbogatszym miastem, a także najważniejszym centrum przemysłowym. W 2013 r. miasto ogłosiło upadłość.Dlaczego „historia ręki”? Ta sztuka nie opowiada całej historii miasta, lecz skupia się na wątku pracy i na tym, do czego może doprowadzić praca rąk. 

Widz od samego początku bombardowany jest bodźcami ze wszystkich stron sceny. Nie bez powodu zamiast krzeseł są opony. Widz odnosi wrażenie, że znajduje się wewnątrz muzealnego dziedzińca, na którego ścianach rozpościera się fresk Rivery.

Henry Ford, jedna z postaci tego spektaklu, to człowiek, który nie tylko wymyślił taśmę produkcyjną, ale także zainspirował Adolfa Hitlera do tworzenia fabryk śmierci. Ze sztuki dowiadujemy się, że Hitler cenił Forda i wspomniał go, jedynego Amerykanina, w „Mein Kampf”.

Sercem tej sztuki jest taśma produkcyjna. Taśma składająca się z mężczyzn, którzy pracują w określonym tempie, przypominając maszyny.

Bardzo ważnym elementem spektaklu jest muzyka. Odpowiada za nią Aśka Grochulska. Inspiracją była muzyka Detroit. Produkcja muzyki w tym mieście była ogromna. Właśnie dlatego jest jej dużo w sztuce. Od funku, przez soul, hip-hop, house aż do techno. W „Detroit. Historia ręki” można usłyszeć piosenkę Eminema „Lose Yourself”
w wykonaniu znakomitego Macieja Pesty.W spektaklu występują: Aleksandra Bednarz (gościnnie), Paweł L. Gilewski, Aśka Grochulska (gościnnie), Mirosław Guzowski, Marian Jaskulski, Roland Nowak, Bartosz Ostrowski (gościnnie), Maciej Pesta, Jerzy Pożarowski, Dawid Rafalski (gościnnie), Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski, Łukasz Stawarczyk (gościnnie), Dominik Stroka (gościnnie), Jakub Ulewicz, Małgorzata Trofimiuk i Marcin Zawodziński.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz